Center One – Choral Reading and Reader’s Theatre

 

Choral Reading

 

Section 1

 

8:00 – 2 – Lessons for the Journey

8:20 – 4 – Double Trouble in Walla Walla

8:40 – 9 – Somewhere in America

 

Section 2

 

9:00 – 18 – Unplug!

9:20 – 12 – There Will Come Soft Rains

9:40 – 20 – Dating Advice

 

Section 3

 

10:00 – 10 – Wiley and the Hairy Man

10:20 – 13 – Teacher Broadcasting Network

 

Reader’s Theatre

 

Section 1

 

10:40 – 11 – Futurist Perfection

11:10 – 20 – Annie, Alone

11:40 – 17 – Changes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Two – Group Improvisation

 

Section 1

 

8:00 – 11 – Hatrick

8:10 – 5 – The Internet is Distract . . .

8:20 – 9 – LaFauce

8:30 – 13 – Viers

8:40 – 6 – Crozier

8:50 – 7 – Muston

 

Section 2

 

9:00 – 11 – The Select Button

9:10 – 14 – Viner

9:20 – 15 – Improv 1

9:30 – 18 – Norton

9:40 – 9 – Brands

9:50 – 2 – Waltz

 

Section 3

 

10:00 – 9 – Hartwig

10:10 – 20 – The Motley Fools

10:20 – 21 – Mathias

10:30 – 11 – WACIT

10:40 – 19 – Mission Improvable

10:50 – 21 – Heath

 

Section 4

 

11:00 – 2 – Nelson

11:10 – 19 – Drowning Fish

11:20 – 12 – Fedler/Blaesing

11:30 – 1 – The Fourth Wall

11:40 –

11:50 – 8 – Room 4

12:00 – 19 – The Table Touchers

12:10 – 15 – Improv 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Three – Reader’s Theatre

 

Section 2

 

8:00 – 18 – Acts of Life

8:30 – 2 – Check Please

 

Section 3

 

9:00 – 13 – After Hours

9:30 – 6 – Bats in the Belfry

 

Section 4

 

10:00 – 14 – The Perils of Lulu

10:30 – 12 – Agnes of God

 

Section 5

 

11:00 – 15 – Big Nose

11:30 – 4 – Peter and the Starcatcher

 

Section 6

 

12:00 – 10 – Lazy Jack

12:30 – 21 – Medea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Four – One Act Play

 

Section 1

 

8:00 – 11 – 12 Hour Life

8:45 – 16 – Please Hang Up

 

Section 2

 

9:30 – 4 – Almost, Maine

10:15 – 8 – The W.I.

 

Section 3

 

11:00 –

11:45 – 9 – The Lottery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Five – Radio/TV/Short Film

 

Radio

 

Section 1

 

8:00 – 10 – ABCD

8:10 – 18 – KHUN

8:20 – 11 – RALS

8:30 – 7 – ECKO

8:40 – 3 – WKJK

8:50 – 9 – WTRV

 

Section 2

 

9:00 – 6 – WBHS

9:10 – 4 – KNCS

9:20 – 17 – KHOM

9:30 –

9:40 – 9 – SKUL

9:50 – 18 – KREV

 

Short Film

 

Section 1

 

10:00 – 11 – To Fill A Cheerio

10:10 – 10 – B

10:20 – 12 – Untitled 1

10:30 – 19 – What Happens at a Reunion . . .

10:40 – 1 – TBA

10:50 – 7 – Hey, It’s Happiness.  Don’t Forget Me.

 

Section 2

 

11:00 – 10 – A

11:10 – 4 – TBA

11:20 – 13 – Cops

11:30 – 11 – When A Door Closes

11:40 – 12 – Untitled 2

11:50 – 18 – Crime Doesn’t Pay

 

TV

 

Section 1

 

12:00 – 19 – Channel 4 KIRK

 

 

 

 

Center Six – Group Mime and Solo Mime and Ensemble Acting

 

Group Mime

 

Section 1

 

8:00 – 9 – Honey, I Summoned A Demon

8:10 – 10 – The Heist

8:20 – 4 – Techie Revenge

8:30 – 12 – Unknown

8:40 – 10 – Fun House

8:50 – 20 – What If . . .

9:00 – 2 – Three Brothers

 

Solo Mime

 

Section 1

 

10:00 – 11 – Laylon

10:10 – 10 – Gumball Dance

10:20 – 11 – Abby

10:30 – 10 – Ski Lift

10:40 – 14 – Ashley Yedlik

10:50 – 10 – Fore!

 

Ensemble Acting

 

Section 1

 

11:00 – 10 – Dupont, Mississippi

11:20 – 5 – The Tooth Hurts

11:40 – 18 – The Ketchup Bottle

 

Section 2

 

12:00 – 4 – Overtones

12:20 – 11 – 12th Night

12:40 – 9 – Baby with the Bathwater

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Seven – Ensemble Acting

 

Section 3

 

8:00 – 12 – In the Beginning

8:20 – 8 – Waiting on Trains

8:40 – 2 – Abbot/Costello

 

Section 4

 

9:00 – 21 – For Whom the Southern Belle Tolls

9:20 –

9:40 – 10 – Magic Theatre

 

Section 5

 

10:00 – 18 – Death Takes the Train

10:20 – 9 – StopKiss

10:40 – 21 - Choices

 

Section 6

 

11:00 – 11 – Standing on My Knees

11:20 – 8 – Touched by an Alien

11:40 – 5 – Dueling Phobias

 

Section 7

 

12:00 – 9 – Tea Time

12:20 – 11 – The  Lazy Eye

12:40 – 21 – Assault Toast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Center Eight – Musical Theatre

 

Section 1

 

8:00 – 10 – How to Eat Like A Child

8:15 – 11 – Mame

8:30 – 9 – Fun Home

8:45 – 10 – Marriage

 

Section 2

 

9:00 – 11 – Matilda

9:15 – 8 – Dear Evan Hansen

9:30 – 7 – Chicago

9:45 – 8 – Waitress

 

Section 3

 

10:00 – 2 – Agony Into the Woods

10:15 – 4 – Burnt Part Boys

10:30 – 4 – Mamma Mia

10:45 – 9 – The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

 

Section 4

 

11:00 – 4 – [title of show]

11:15 – 12 – American Idiot

11:30 – 11 – Fosse

11:45 – 2 – Anything You Can Do